دفتر فروش : 09179158102

تفاوت بتن سبک و بتن معمولی

تفاوت بتن سبک و بتن معمولی؛ ‌بتن، سازه‌ای است که به دلیل دوام و مقاومت فشاری آن در ساخت‌وساز بسیار کاربرد دارد. معمولاً اغلب افراد بتن را یک ماده واحد در نظر می‌گیرند. اما باید بدانید که از نظر کارایی و ویژگی‌های متغیر، طبقه‌بندی بسیار متنوعی دارد.

شناختِ تفاوت بتن سبک و بتن معمولی در صنعت ساخت‌ساز، می‌تواند هنگام خرید بتن آماده و همچنین اجرای بی‌نقص پروژه‌ها به شما کمک کند. در این مقاله تفاوت بین بتن سبک و بتن معمولی را بررسی می‌کنیم؛ و همچنین با عوامل تمایز بتن سبک و بتن معمولی آشنا می شویم.

فهرست مطالب

بتن سبک چیست؟

در ابتدا برای درک صحیح از بتن، به تعریف این دو بتن پرکاربرد می‌پردازیم.

بتن سبک همان‌طور که از اسمش پیداست، وزن به مراتب کمتری در مقایسه با دیگر انواع بتن دارد.

مصالح و سنگدانه استفاده شده در بتن سبک، معمولاً چگالی کمتری دارد زیرا متخلخل‌تر است. این امر بتن سبک را برای ساخت سازه‌های مدرن که نیاز به حداقل مقطع در فوندانسیون دارند. کاربردی می‌کند.

در نتیجه بتن سبک یک سنگدانه با ارزش جذب بالا است. و ممکن است نیاز به احتیاط در تعیین میزان استفاده از هر یک از مواد تشکیل دهنده داشته باشد. بتن سبک را میتوان بر اساس چگالی سنگدانه به دو گروه فوق سبک و سبک سازه ای تقسیم کرد.

علاوه‌بر این خیس کردن سنگدانه قبل از ترکیب آن با سایر مواد، کمک می‌کند. به کاهش تغییر قوام که همراه با جذب اتفاق می‌افتد. در ادامه شما را با مهم‌ترین کاربرد بتن سبک در ساخت‌وساز آشنا می‌کنیم.

کاربرد بتن سبک چیست؟

 • پوشاندن و ضخیم کردن سقف و کف در صورت لزوم
 • قالب‌گیری سازه‌های فولادی برای محافظ از آن‌ها در برابر آتش و خوردگی
 • ایجاد عایق حرارتی در سقف ‌ها
 • عایق‌کاری و لوله‌کشی ‌های آب
 • ساخت دیوار‌‌های پارتیشن و دیوار ‌های پانلی
 • عایق‌نمودن دیوارها
 • ساخت دیوار‌‌های باربر با استفاده از بلوک ‌های بتنی سلولی
 • کاربرد آن به عنوان ماده پر کننده در پانل‌های دیواری در ساختمان ‌های چند طبقه

بتن معمولی چیست؟

بتن معمولی یکی از انواع بتن است. که متریال استفاده شده در آن با بتن سبک متفاوت است. در واقع بتن معمولی بر خلاف بتن سبک سایز سنگدانه‌های استفاده شده در آن در اندازه متعادل و معمول است.

ترکیبات اصلی استفاده شده در بتن معمولی سیمان پرتلند، آب و سنگدانه است.

تفاوت بتن سبک و بتن معمولی

بر خلاف بتن سنتی، بتن سبک دارای محتوای آب بیشتری است. استفاده از سنگدانه های متخلخل زمان خشک شدن را افزایش می دهد. از این رو، برای رفع این مشکل، سنگدانه ها قبل از اضافه شدن به سیمان، از قبل در آب خیس می شوند.

همانطور که قبلا ذکر شد، بتن معمولی به دلیل وجود سنگدانه های متراکم تر در حالت طبیعی، می تواند 63 تا 65 کیلو وزن داشته باشد. در نتیجه، بسیاری بر این باورند که بتن معمولی در مقایسه با بتن سبک ارزان تر است.

با این حال، پروژه‌هایی که با بتن معمولی ساخته می‌شوند به مواد اضافی برای قاب، روکش فلزی و تقویت‌کننده‌های فولادی نیاز دارند. که در نهایت هزینه کلی را افزایش می‌دهد. از این رو، بتن سبک یک مصالح ساختمانی مقرون به صرفه‌تر، به ویژه برای پروژه های بزرگتر است.

از دیگر تفاوت‌های بتن سبک با بتن معمولی می‌توان به؛

 • گسیختگی بتن سبک، معمولاً با بتن معمولی متفاوت است. در بتن سبک گسیختگی معمولاً به جای اطراف سنگدانه، از وسط آن شروع می‌شود.
 • سنگدانه‌های سبک مدول، خاصیت ارتجاعی کم‌تری به علت تخلخل بالای خود دارند. در نتیجه مدول ارتجاعی بتن‌های سبک کمتر از بتن‌های معمولی است.
 • مدول ارتجاعی کمتر قید کمتری در برابر تغییر شکل های وابسته به زمان نظیر جمع شدگی ناشی از خشک شدن و خزش ایجاد می نماید.
 • به طور میانگین کرنش‌های ناشی از خزش یا جمع شدگی بتن‌های سبک بیشتر از بتن‌های معمولی است.
 • بتن سبک می تواند به عنوان یک سپر، جایگزین سازه بتن معمولی استفاده شود.

در آخر

در این مقاله با تفاوت بتن معمولی و بتن سبک آشنا شدیم. شما می توانید با استفاده از اطلاعات بالا تشخیص دهید که از کدام بتن در پروژۀ ساختمانی خود استفاده کنید. تا ساخت و سازی با کیفیت و بی نقص را تضمین کنید. اگر قصد استعلام قیمت بتن آماده شیراز و پیش‌ساخته‌های بتنی و خرید آنها را دارید، کافیست با ما تماس بگیرید.

در تکمیل این مطلب اگر شما نیز مطلبی به ذهنتان می‌رسد، حتما برای ما کامنت بگذارید.

اشتراک گذاری

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *