فرق سیمان سفید و سیاه در چیست؟

سیمان یکی از راهبردی ترین مواد در ساختمان‌سازی است. ترکیب این ماده با آب، ملاتی را تشکیل می‌دهد که جز برترین چسبنده‌ها محسوب می‌شود. این ماده چسبنده در اغلب کارهای ساختمانی نقش پر رنگی را ایفا می‌کند. و از طرفی انواع گوناگونی هم دارد. و دو تا از پرمصرف‌ترین آن، سیمان سفید (پرتلند) و سیمان سیاه است. و به لطف وجود این دو ماده ارزنده، کارهای ساختمانی پیش می‌رود.

البته این دو ماده ماهیت‌های متفاوتی دارند که در ادامه می‌خواهیم به فرق سیمان سفید و سیاه بپردازیم؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

ساختار تشکیل دهنده سیمان سفید و سیاه

قبل از هر چیز نکته‌ای را باید در نظر داشته باشید، فرایند ساخت سیمان در اغلب کارخانه‌ها تولید سیمان یکسان است. اما به طور کلی، تفاوت بین سیمان سفید و سیاه بسیار زیاد است. در واقع تفاوت اصلی سیمان سفید و سیاه در مواد اولیه، ظرافت، سوخت کوره، صرفه جویی در انرژی، هزینه، استفاده و … است.

سیمان تشکیل شده از آهک، صدف، سنگ آهن و خاک رس است. در ساخت سیمان سیاه از آهن، منگنز، کروم و منیزیم استفاده شده است. اما در ساخت سیمان سفید آهک به کار برده شده و میزان مواد تشکیل دهنده آن کمتر از سیمان سیاه است. برای درک بهتر فرق بین سیمان سفید و سیاه در بخش بعدی به تعریف جداگانه هر کدام می‌پردازیم تا فرق بین سیمان سفید و سیاه را بهتر درک کنید.

سیمان-سفید
سیمان سفید

مهم‌ترین فرق سیمان سفید و سیاه

 

سیمان سفید چیست؟

از تعاریف اصلی سیمان سفید این است که در ساخت آن از مواد رنگی که در ترکیب دیگر انواع به کار برده می‌شود، خبری نیست. به بیانی، ترکیبات رنگی کاملاً حذف می‌شود.

درواقع، فرآیند ساخت سیمان سفید پیچیده‌تر از سیمان سیاه است. وتنها دلیل هم وجود ترکیباتی مثل سنگ آهک و خاک کائولن سفید است. و در حین ساخت آن، دقت بیشتری لازم است، و باید به‌طور مداوم تست و آزمایش‌‌های مختلف انجام شود.

همچنین در ساخت سیمان سفید از ترکیبات سیمان سفید و گچ و سوخت بدون دوده استفاده می‌شود. این ترکیبات به‌خودی خود در افزایش قیمت این محصول تاثیر می‌گذارند. همین دلیل هم، سبب گران‌تر بودن آن در مقایسه با دیگر انواع سیمان است.

 

کاربرد سیمان سفید

کاربرد سیمان سفید بیشتر در نماسازی ساختمان است. از دیگر موارد استفاده نیز می‌توان به بندکشی کاشی و سرامیک یا سنگ‌هایی که در ساخت دیوارهای بیرونی ساختمان اشاره کرد. به بیان دیگرهر جایی که به استحکام و مقاومت در کنار زیبایی نیاز باشد، سیمان سفید حرف اول را می‌زند. به‌طورکلی می‌توان کاربرد سیمان سفید را در سه مورد زیر جستجو کرد.

 • زیباسازی نمای ساختمان
 • ساخت فضای داخلی ساختمان
 • بندکشی درزهای کف‌ (کاشی و سرامیک)
سیمان سیاه

سیمان سیاه چیست؟

در تعریف سیمان سیاه، اولین نکته ترکیبات آن است. درواقع اگر در ساخت سیمان فقط از ترکیب، خاک رس و آهک استفاده شود، رنگ آن روشن می شود. اما زمانی‌که به این مخلوط اکسید آن یا اکسیدهای معدنی اضافه شود. رنگ آن تیره‌تر یا سیاه می‌شود. البته عوامل دیگر چون دوده‌ای که در فرایند ساخت ایجاد می‌شود. در تغییر رنگ‌ آن تاثیرگذار است.

همچنین از ویژگی‌های مهم سیمان سیاه در مقاومت و استحکامی است که ایجاد می کند. درواقع همین اوامر بارزند که فرق سیمان سفید با سیاه را نشان می‌دهد.

کاربرد سیمان سیاه

این نوع سیمان یکی از کابردی‌ترین و پر مصرف‌ترین محصول در ساختمان‌سازی است. و فرآیند ساخت  یک ساختمان، وابسته به سیمان سیاه است. از جمله این کاربردهای می‌توان به،

 • ساخت فونداسیون و پی‌ریزی اصلی سازه
 • ساخت دیوارهای از پیش ساخته
 • ساخت پل‌های شهری، بین شهری روگذر و زیرگذر
 • ساخت تونل‌های جاده‌ای و تونل های آبی
 • ساخت سدهای آبی و خاکی
 • ساخت دیوارهای ساختمانی
 • بتن‌ریزی اصلی سازه در ساختمان‌های کوچک و بزرگ
 • ساخت و اجرای پروژه‌های مربوط به مسیرهای انتقال آب
 • ساخت مسیرهای لولهای در سیستم فاضلاب شهری
 • ساخت جداول خیابانی و برخی از تجهیزات کنترل ترافیک
 • در آخر به‌عنوان ماده اولیه در چسب بتن و چسب سیمان کاربرد دارد.

تفاوت مقاومت سیمان سفید و سیاه

همانطور که می‌دانید هر چیزی که صفت زیبایی به دنبال آن باشد، جنبه مقاومت آن کاسته می‌شود. با این وجود سیمان سفید با اینکه به اندازه سیمان سیاه مقاومت چندانی ندارد. اما درصد استحکان آن هم کم نیست. وممکن است در مواردی استحکام سیمان سفید از سیاه بیشتر هم باشد.

سیمان سفید به دلیل ترکیبات اولیه آن که نیم درصد آهک استفاده می‌شود. از مقاومت شایانی برخوردار نیست. و به همین دلیل نیز در دیوار چینی و مواردی که مقاومت سازه مربوط می‌شود. استفاده‌ای ندارد. به همین دلیل هم در معماری مدرن مانند، مجسمه‌سازی و دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان و حتی نقاشی استفاده می‌شود.

درمقابل سیمان سیاه یا همان سیمان طبیعیِ مشخصه اصلی آن مقاومت و استحکامی است که در سازه ایجاد می کند. همچنین به دلیل خوش قیمت بودن آن، بیشترین کاربرد را در ساخت‌وساز دارد.

از طرفی هم سیمان سیاه را می‌توان در دو نوع سیمان کلینکر و غیر کلینکر تقسیم‌بندی کرد. سیمان کلینکر تشکیل شده از آهک و خاک رسی که در دمای بالا کلکسینه می شود. سیمان غیر کلینکر نیز تشکیل شده از خاکستر بادی و سرباره کوه بلند است.

در آخر

در این مقاله سعی کردیم شما را با فرق سیمان سفید و سیاه آشنا کنیم. در واقع دلیل اصلی تفاوت سیمان سفید و سیاه در مواد تشکیل دهنده آن است. و همین امر نیز در مشخصۀ کارکرد و ساختار انواع سیمان تاثیر به‌سزایی دارد. و باعث تغییر هر کدام از یکدیگر می‌شود.

امیدوارم این مطلب، در پاسخ به سوال‌های شما مفید بوده باشد. در صورت تمایل به استعلام قیمت سیمان و خرید آن می‌توانید با کارشناسان ما در «بتن سازان برج زینو» در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on email

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.