انواع بتن نیوجرسی

انواع بتن نیوجرسی؛ حتما در حین سفر، بلوک‌های سیمانی غول‌پیکردر جاده‌ها را مشاهده کرده‌‌اید. به این بلوک‌ها، بتن نیوجرسی می‌گویند. که برای  مسدودسازی معابر و و جدا کردن جاده از آنها استفاده می‌شود.

استفاده از بتن نیوجرسی در جاده‌ها باعث جلوگیری از انحراف در مسیر جاده‌ای می‌شود. علاوه‌بر این خطر و صدماتی که در حین برخورد ایجاد می‌شود بسیار کمتر است. با ما همراه شوید تا با انواع نیوجرسی بتنی و کاربردهای آن آشنا شوید.

فهرست مطالب

بتن نیوجرسی چیست؟

بتن نیوجرسی، (new jersey concrate)  دیوار جرسی یا دست انداز جرسی یک مانع بتنی یا پلاستیکی است که برای جدا کردن خطوط تردد استفاده می‌شود. و به منظور به حداقل رساندن آسیب خودرو در هنگام تماس تصادفی و در عین حال جلوگیری از خارج شدن خودرو از مسیر اصلی که منجر به برخورد احتمالی روبرو می‌شود، طراحی شده است.

موانع جرسی همچنین برای تغییر مسیر تردد و محافظت از عابران پیاده و کارگران در هنگام ساخت بزرگراه استفاده می‌شود.

نام آن از ایالت نیوجرسی ایالات متحده گرفته شده است که اولین بار در دهه 1950 از موانع به عنوان جداکننده بین خطوط بزرگراه استفاده کرد.

انواع بتن نیوجرسی

با گذشت زمان، انواع مختلفی از بتن نیوجرسی به وجود آمد.

  • انواع بتنی سیمانی، در توقف وسایل نقلیه موثر بوده است و به آن بتن ترافیکی نیز گفته می‌شود و از نظر سایز در اندازه‌های مختلف وجود دارد.
  • انواع  پلاستیکی، برای ایجاد مانع‌ها موقت استفاده می‌شود. و معمولاً درون آن را با آب پر میکنند تا امنیت بیشتری را ایجاد کند. و در ابعاد گوناگون 1 متری و 2 متری و 155 سانتی‌متری ساخته می‌شود.

از انواع دیگر می‌توان به:

 

بتن نیوجرسی کوچک شهری

نیوجرسی کوچک شهری برای جدا سازی راه‌ها و جاده‌ها استفاده می‌شود. به دلیل سوراخ‌هایی که در آن وجود دارد عبور میلگرد از آن به‌راحتی انجام می‌شود. همچنین قابلیت نصب شبرنگ روی آن وجود دارد. بیشترین کاربرد آن در جداسازی محل، برای انجام پروژهای شهرداری است.

 

نیوجرسی مفصلی (مفصل دار)

نیوجرسی مفصلی بتنی، قطعه‌ای بتنی است که به‌منظور ایمن‌سازی شهر از آن استفاده می‌کنند. از جمله کارایی آن ایمن سازی معابر، جدا کردن خطوط از یکدیگر، نزدیکی جاده‌های فرعی، رفوژ وسط خیابان‌ها و دوربرگردان‌ها است. قالب نیوجرسی مفصلی به طور معمول در طول هایی به اندازه 1 تا 6 متر تولید می‌شوند.

نیوجرسی مفصلی قطعه‌ای‌‌ست دارای اتصالات جانبی که برای نصب یکنواخت آن بسیار اهمیت دارد. نیوجرسی های آسیب دیده به راحتی تعویض‌پذیر است.

به طور کلی کاهش میزان خسارت ناشی از حوادث بین شهری، جاده ها، کم شدن نورهای آزاردهنده خودروهای مقابل در شب و کم شدن میزان انحرافات از مهمترین عوامل ساخت این بتن است.

 

نیوجرسی 3 متری ارتفاع 110

تقریباً تمام بتن‌های نیوجرسی مواد تشکیل دهنده یکسانی دارند. و بیشترین تفاوت آن در ابعاد آن است. یکی دیگر ازین بتن‌ها نیوجرسی 3 متری است. از کاربردهای آن می‌توان به؛ جدا کننده خطوط جاده از یکدیگر، استفاده در جاده برای دید بهتر رانندگان، ایجاد مانع برای جلوگیری از ورود به هر مکانی، نوعی جدا کننده قسمت‌های مختلف یک کارخانه اشاره کرد.

نیم نیوجرسی 2 متر ارتفاع 80

نیم نیوجرسی دارای 2 متر طول، 80 سانت ارتفاع، و 45 سانتی‌متر عرض پشنه است. که به‌منظور محوطه سازی فضای سبز، جلوگیری از خسارت در برخورد وسیلۀ نقلیه با آن در هنگام تصادف، قابلیت استفاده برای پیشگیری از آزار نور خودروها برای رانندگان، برای جدا کردن جاده های فرعی کاربرد دارد.

نیوجرسی یک متری

این نوع بتون که مدل‌های پلاستیکی آن نیز وجود دارد. در طول یک متر، ارتفاع 80 سانت، عرض پاشنه 80 سانت و وزن 500 کیلوگرم تولید می‌شود. از جمله مهم‌ترین کاربرد آن جداسازی معابر است.

 

نیوجرسی 3 متری ارتفاع 80

تمام انواع بتن‌های نیوجرسی از دوام بسیار زیاد ی برخوردارند. ابعاد این بتن، 3 متر طول، ارتفاع 80 سانتی‌متر، عرض پاشنه 60 سانتی‌متر و وزن آن نیز 1.2 تن است.

کاربردهای آن نیز، مورد استفاده در دور برگردان، جداسازی قسمت‌های پمپ بنزین، پارک ها، ایجاد فاصله بین مسیرهای پر تردد ماشین‌ها و فضاهای سبز، همچنین  ایجاد حفاظ در کنار جاده‌ها می‌توان اشاره کرد.

جمع‌بندی

این روزها استفاده از انواع و اقسام بتن‌های نیوجرسی برای ایجاد ایمنی در جاده‌ها بسیار اهمیت دارد. به همین منظور شاهد ساخت و تولید روز‌افزون انواع و اقسام بتن‌ها با کارایی مختلف هستیم. در این مقاله سعی کردیم با انواع بتن نیوجرسی و کاربردهای آن شما را آشنا کنیم. امیدوارم بهرۀ لازم را از این مطلب برده باشید.

اشتراک گذاری

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on email

مقالات مرتبط

2 پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.